Wystawy

Wystawka – Filia nr 5

piątek, 01 czerwiec 2018

 

W stylu Chit lit…

 

Wystawka książek wyeksponowana w Filii nr 5 naszej Biblioteki doskonale wpisuje się w letni czas zbliżających się wakacji i odpoczynku…


Chit lit to rodzaj literatury przeznaczonej dla kobiet, powstałej w drugiej połowie lat 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Jej nazwa pochodzi od angielskiego słowa chick czyli laseczka i skrótu lit oznaczającego literaturę. Powieści tego typu opowiadają najczęściej o kobietach około trzydziestoletnich poszukujących idealnego partnera oraz zmagających się z problemami rodzinnymi czy zawodowymi. Całość pisana jest w lekkim, pogodnym, humorystycznym tonie. Okładki książek chit lit często mają pastelowe tło, na którym widać uproszczony rysunek kobiety lub kobiecych akcesoriów (torebka, przyrządy do makijażu, buty damskie itp.)…

 

Zapraszamy - nie tylko kobiety - do obejrzenia wystawki i wypożyczania książek chit lit… 

Wystawka – Filia nr 5

piątek, 09 marzec 2018

Dziewczęca literatura       


Obchodzony w dniu 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet to doskonała okazja do wyłonienia kobiecej literatury. W Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu powstała wystawka z dziewczyną na okładce.


 Kobieca literatura to nie tylko romanse, ale literatura faktu, akcji, kryminały, thrillery… To książki czytane i wybierane przez wszystkich czytelników. Szczególnie popularne stały się ostatnio powieści ze słowem dziewczyna w tytule – za sprawą niezwykle poczytnej Dziewczyny z pociągu autorstwa Pauli Hawkins.

Nasze książkowe dziewczyny wprawdzie nie jeżdżą pociągiem, ale jedna igra z ogniem, druga działa w dzielnicy Cudów, a jeszcze inna wie, jak się obchodzić z rewolwerem.

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawki i wypożyczenia dziewczęcych książek!

Wiosennie w Filii nr 5

czwartek, 06 kwiecień 2017

Książka jest ogrodem noszonym w kieszeni – ambrą tchnie i miodem… Skądkolwiek jest rodem, kwiat mądrości pleni. (Remigiusz Kwiatkowski) Zainspirowane  tym cytatem bibliotekarki z Filii nr 5  przygotowały wiosenną wystawkę  opatrzona  słowami Cycerona Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek.

Każdy ogrodnik darzy swój ogród i rosnące w nim kwiaty szczególnym sentymentem. Czasami trudno ubrać w słowa wrażenia, jakich doświadcza się patrząc na kwiaty, spacerując po ogródkowych alejkach czy odpoczywając wieczorem na tarasie. W bibliotece pełnej regałów można utonąć w otaczającym świecie dużej ilości zapisanych kartek. Można spacerować wśród regałów ciesząc oczy wyglądem kolorowych okładek książek, które zachęcają do wzięcia do ręki i zaczytania się. Są książki piękne jak kwiaty i są książki pełne dojrzałości jak owoce. Są książki, które wzruszają i są książki, które wstrząsnęły światem, te największe. Książki bez wątpienia posiadają wielką siłę. Wpływają na myślenie, wyobraźnię i przeżycia estetyczne. I takie też książki prezentowane są w bibliotecznej przestrzeni Filii nr 5 przy ul. Mickiewicza 2.

Tekst i foto: F5

Filia nr 5 dla panów

poniedziałek, 20 luty 2017

W Filii nr 5 MBP SCK w Mielcu przy ul. Mickiewicza 2 zawsze można zobaczyć interesujące wystawy prezentujące wybrany księgozbiór. Ekspozycjom towarzyszą  ciekawe aranżacje skromnej przestrzeni wystawienniczej, ale naczelną i główną rolę każdej wystawy zajmują zawsze książki. Tym razem prezentowana jest mocna męska literatura.

Pomysł na zorganizowanie wystawki  Wszystko dla panów zrodził się  po wielokrotnych pytaniach czytelników … a kiedy będzie  wystawa dla panów? Książki wybrane z kolekcji biblioteki zaspokoją gusta czytelników płci męskiej. Poradniki z zakresu zdrowia, psychologii  oraz powieści o tematyce wojskowej czekają na panów w Filii nr 5 mieleckiej Biblioteki.

Tekst i foto: Filia nr 5

(JS)

Święta coraz bliżej… w Filii nr 6

poniedziałek, 19 grudzień 2016

Wszystkie mieleckie biblioteki przybrały już odświętny wystrój: dekoracje, wystawy, choinki i stroiki przypominają, że te najpiękniejsze ze świąt stoją tuż za rogiem. Równie pięknie i nastrojowo jest w Filii nr 6 przy ul. Tańskiego 4a. Wystarczy obejrzeć fotografie lub wybrać się osobiście do Filii nr 6 przy ul. Tańskiego 4a.

Chcąc sprostać oczekiwaniom i  zainteresowaniom młodych czytelników nowymi nurtami w literaturze (New Adult i Young Adult) w Filii nr 5 można zapoznać się z książkami, które zaliczane są do tego trendu.

Young Adult to literatura dla młodych  dorosłych w wieku16 – 18 lat. Skupia się na takich kwestiach jak: pierwsza miłość i pierwsze doświadczenie erotyczne, zdrady i wybaczenia oraz inne trudne tematy właściwe dla wieku nastoletniego. Bibliotekarze z Filii nr 5 wyszukali w swoich zbiorach następującą literaturę poruszającą takie tematy: Webber T. Tak słodko,  Czykierda-Grabowska A. Jak powietrze, Cherry B.C. Art.&Soul,  Kennedy E. Układ.

New Adult to literatura  dla nowych dorosłych w wieku 18-25 lat. Skupia się na takich kwestiach jak walka z demonami przeszłości, odnajdywanie sensu życia za pomocą podróży  czyli po prostu motyw drogi, rozwój seksualności i budowanie dojrzałego związku, wybór drogi życiowej, zawodu, studiów,  poznawanie smaków wolności i twarde zderzenie z  rzeczywistością. W tej tematyce świetnie porusza się A. Lingas-Łoniewska w książce Skazani na ból, Wiśniewska J. Urodzeni by przegrać,  Olivier L. Delirium czy  Forman G. Wróć, jeśli pamiętasz.

Literatura z tego kręgu różnie jest odbierana przez krytyków, ale z pewnością potrafi wzruszyć, zrelaksować i oderwać od szarej codzienności Ponadto pojawienie się tych dwóch nurtów literackich jest bardzo korzystnym zabiegiem zapełniającym lukę, która pojawiła się między książkami przeznaczonymi dla młodzieży a książkami dla dorosłych.

Zapraszamy do Filii nr 5 – z prezentowanej wystawy możesz wypożyczyć książki do domu, przeczytać, przynieść z powrotem i, co jest szczególnie cenne dla bibliotekarza, podzielić się opinią i swoimi uwagami.

Tekst i foto: Filia nr 5

W tym roku mija 45 lat od śmierci Janiny Porazińskiej – poetki piszącej dla dzieci, tłumaczki i autorki sztuk teatralnych dla dzieci. W związku z tą rocznicą w Filii nr 4  przy ul. Mickiewicza 2 bibliotekarki przygotowały wystawę zatytułowaną Na Wojtusia z popielnika – Janina Porazińska, dzięki której można poznać twórczość pisarki, tak bardzo bliską dziecku i jego wyobraźni. Przecież niemal każdy rodzic nuci swojemu dziecku znaną z lat własnego dzieciństwa kołysankę Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga… bądź śpiewa piosenkę o Dorotce autorstwa wspominanej pisarki.

Ekspozycja obejmuje informacje związane z życiem i twórczością Janiny Porazińskiej. Nie zabrakło postaci z najbardziej znanych utworów autorki z Szewczyka Dratewki i Kozuchy Kłamczuchy. Wystawę można oglądać do 10 grudnia w godzinach pracy biblioteki.

Tekst i foto: Filia nr 4

Katalog Online

Kalendarz

poprzednim miesiącu październik 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 40 1 2 3 4 5 6
week 41 7 8 9 10 11 12 13
week 42 14 15 16 17 18 19 20
week 43 21 22 23 24 25 26 27
week 44 28 29 30 31