Informacje - o tym się mówi

Międzynarodowy Tydzień E-książki - IBUK Libra

Międzynarodowy Tydzień E-Książki   Platforma IBUK Libra z okazji  zbliżającego się Międzynarodowego Tygodnia E-książki,...

Ferie w Bibliotece - zakończenie

Ferie w Bibliotece 2019  to stała pozycja w kalendarzu działalności kulturalnej Miejskiej ...

Pierwszy tydzień ferii zimowych

Ferie w Bibliotece   Minął pierwszy tydzień Ferii zimowych 2019. Wielu naszych najmłodszych czytelników...

IBUK LIBRA – kontynuacja

Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu umożliwia swoim czytelnikom korzystanie z publikacji...

Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej - zmiana godzin otwarcia

W okresie ferii zimowych w dniach 11 - 22 lutego 2019 r. Wypożyczalnia Literatury...

WOŚP - w Bibliotece

27. Finał WOŚP w Bibliotece - 13 stycznia 2019 r.   27 Finał Wielkiej...

Konkurs fotograficzny - rozstrzygnięcie

Mielec przedwojenny w obiektywie Jednym z kluczowych działań wpisujących się w obchody 100.lecia...

Katalog biblioteki na smartfonie i tablecie

Zachęcamy do korzystania z usług dostępnych w internetowym katalogu mieleckiej biblioteki (https://www.mielec-mbp.sowwwa.pl/) na...

Brak biletów na spektakl

Informujemy, że zabrakło biletów na spektakl „MIGana opowieść wigilijna”Garść wiedzy o literaturze fantasy czyli warsztaty literackie z Roxaną Wojtas-Tabiś w Filii nr 4

piątek, 29 kwiecień 2016

28 kwietnia od godziny 11.00 do 14.00 odbywały  się w Filii nr 4 literackie pogaduchy, jakich jeszcze w mieleckich Bibliotekach nie było. Na spotkania z czytelnikami Filii nr 4 przyjechała autorka książek fantasy dla wymagających czytelników Roxana Wojtas-Tabiś. Pani Roxana jest autorką kilku książek z tego gatunku literackiego dla dzieci w wieku 10-12 lat. Najnowszą książką autorki jest Wybraniec. Ale zanim Pani Roxana zaczęła opowiadać o sobie i swoich książkach wprowadziła uczestników spotkania w świat literatury fantasy.

 

Jak zdefiniować gatunek fantasy?

Zaczęła od krótkiego testu, w którym dzieci miały odgadnąć z jakiej powieści pochodzi para bohaterów przedstawiona przez prowadząca spotkanie. Okazało się, że dzieci doskonale wiedziały z jakich książek pochodzą bohaterowie. Padały prawidłowe odpowiedzi, że to z Baśnioboru, ze Zwiadowców, z Władcy Pierścienia, z cyklu o Harrym Potterze. Trochę kłopotu sprawiła ostatnia para Gaja i Edan. Ten krótki test pozwolił na podjęcie próby zdefiniowania gatunku. Dzieci doskonale wiedzą, że literatura fantasy to magia, równoległe rzeczywistości, magiczne przedmioty, bohaterowie obdarzeni nadzwyczajnymi mocami, walka dobra ze złem i przesłanie dla czytelnika. Autorka również w przystępny sposób wyjaśniła czym się różni fantasy od science fiction. Wyposażone w taką wiedzę dzieci śmiało przeszły do kolejnego etapu spotkania, w którym zapoznały się z fragmentami książki Roxany Wojtas-Tabiś Wybraniec.

 

Kim jest Wybraniec?

Autorka zaczęła prezentację swojej najnowszej książki od przeczytania dwóch jej fragmentów, dzięki którym wszyscy uczestnicy spotkania przenieśli się do magicznego świata i poznali bohaterów książki. Są nimi Gaja i Edan.  Niestety te dwa fragmenty nie pozwoliły poznać odpowiedzi na pytanie, kim jest Wygnaniec, ale niesamowicie rozbudziły ciekawość wśród zgromadzonych. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że po zakończeniu spotkania do autorki po autograf ustawiła się niemała kolejka dzieci z książkami. Ale zanim do tego doszło autorka zaproponowała dzieciom kreatywną zabawę.

 

Czy trudno stworzyć magiczny świat fantasy?

Zabawa polegała na pracy w czterech grupach. Każda grupa miała za zadanie wykreować jedno z czterech królestw: Wiatru, Ognia, Ziemi i Wody. Królestwo musiało posiadać swój własny, niepowtarzalny herb, swoje losy i wyjątkowych bohaterów. Praca w grupach trwała kilkanaście minut, dzieci chętnie wzięły udział w tej zabawie, a potem z największym zaangażowaniem prezentowały publicznie efekty swojej pracy. Na początku zadanie nie wydawało się zbyt trudne, jednak po prezentacji dzieci przyznały, że miały nieco kłopotu z wykreowaniem swojego królestwa. Autorka była pod wielkim wrażeniem pomysłów, które się pojawiły podczas warsztatu i żartowała, że rośnie jej mocna konkurencja w Mielcu.

I to niestety był już jeden z ostatnich punktów spotkania – kolejne to autografy, miłe rozmowy i przytulania. Nie zabrakło również wspólnej sesji fotograficznej.

 

Dzięki udziałowi w takim spotkaniu dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, nabierają śmiałości i odwagi w prezentowaniu swoich opinii i zdań, uczą się, że Biblioteka to miejsce przyjazne, w którym zawsze coś ciekawego może się wydarzyć. Takie spotkania na wiele tygodni zapadają w pamięć, a najwspanialszą pamiątką spotkania jest autograf autora. Pani Roxana z olbrzymią cierpliwością i z jeszcze większym uśmiechem podpisywała  i swoją książkę i karteczki, które sama dzieciom przygotowała. Kartki były nieprzypadkowe – zawierały bowiem informacje o dotychczasowej działalności literackiej oraz zapowiedź najnowszej książki Geniusz, która ukaże się we wrześniu. Spotkanie z Roxaną Wojtas-Tabiś było od pierwszej do ostatnie chwili przygotowane z olbrzymim profesjonalizmem, a każda jego minuta skrupulatnie przemyślana. W spotkaniach uczestniczyło prawie 60 osób, a każda z nich wyszła bogatsza o wiedzę teoretyczną z zakresu literatury fantasy oraz wiedzę praktyczną związaną z własnymi próbami stworzenia rzeczywistości fantasy.

 

Tekst i foto: Jolanta Strycharz

 

 

Katalog Online

Kalendarz

poprzednim miesiącu marzec 2019 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 9 1 2 3
week 10 4 5 6 7 8 9 10
week 11 11 12 13 14 15 16 17
week 12 18 19 20 21 22 23 24
week 13 25 26 27 28 29 30 31