Informacje - o tym się mówi

Zmiana godzin otwarcia Biblioteki

  Miejska Biblioteka Publiczna w dniu 21 września 2018 r. (piątek)   czynna Czytelnia Główna >>> 9:00-17:00 Wypożyczalnia...

Spotkanie autorskie – WLDiM

O grach, uzależnieniach… i marzeniach   O tym, że warto mieć marzenia będzie przekonywał...

Warsztaty biblioterapeutyczne

W świecie ciszy… Ceniony biblioterapeuta, Wanda Matras-Mastalerz poprowadzi warsztaty Biblioterapia w świecie ciszy....

Narodowe Czytanie 2018

Jak zwykle w początkach września Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu organizowała...

Projekt "Nie MIGaj się od Biblioteki"

Otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozpoczęliśmy realizację projektu...

Elektroniczne udostępnianie zbiorów...

Elektroniczne udostępnianie zbiorów Od 1 sierpnia 2018 r. komputerowa obsługa wypożyczeń i zwrotów...

Logowanie do katalogu elektronicznego

W związku ze zmianami w systemie SOWA prosimy osoby, które nie mogą się...

Spotkanie autorskie

Wszystkie moje K2 O wyzwaniach dnia codziennego, cierpieniu i radości opowiadali – Paweł...

Projekt ministerialny - Biblioteka

Nie MIGaj się od Biblioteki   Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu uzyskała dofinansowanie...Garść wiedzy o literaturze fantasy czyli warsztaty literackie z Roxaną Wojtas-Tabiś w Filii nr 4

piątek, 29 kwiecień 2016

28 kwietnia od godziny 11.00 do 14.00 odbywały  się w Filii nr 4 literackie pogaduchy, jakich jeszcze w mieleckich Bibliotekach nie było. Na spotkania z czytelnikami Filii nr 4 przyjechała autorka książek fantasy dla wymagających czytelników Roxana Wojtas-Tabiś. Pani Roxana jest autorką kilku książek z tego gatunku literackiego dla dzieci w wieku 10-12 lat. Najnowszą książką autorki jest Wybraniec. Ale zanim Pani Roxana zaczęła opowiadać o sobie i swoich książkach wprowadziła uczestników spotkania w świat literatury fantasy.

 

Jak zdefiniować gatunek fantasy?

Zaczęła od krótkiego testu, w którym dzieci miały odgadnąć z jakiej powieści pochodzi para bohaterów przedstawiona przez prowadząca spotkanie. Okazało się, że dzieci doskonale wiedziały z jakich książek pochodzą bohaterowie. Padały prawidłowe odpowiedzi, że to z Baśnioboru, ze Zwiadowców, z Władcy Pierścienia, z cyklu o Harrym Potterze. Trochę kłopotu sprawiła ostatnia para Gaja i Edan. Ten krótki test pozwolił na podjęcie próby zdefiniowania gatunku. Dzieci doskonale wiedzą, że literatura fantasy to magia, równoległe rzeczywistości, magiczne przedmioty, bohaterowie obdarzeni nadzwyczajnymi mocami, walka dobra ze złem i przesłanie dla czytelnika. Autorka również w przystępny sposób wyjaśniła czym się różni fantasy od science fiction. Wyposażone w taką wiedzę dzieci śmiało przeszły do kolejnego etapu spotkania, w którym zapoznały się z fragmentami książki Roxany Wojtas-Tabiś Wybraniec.

 

Kim jest Wybraniec?

Autorka zaczęła prezentację swojej najnowszej książki od przeczytania dwóch jej fragmentów, dzięki którym wszyscy uczestnicy spotkania przenieśli się do magicznego świata i poznali bohaterów książki. Są nimi Gaja i Edan.  Niestety te dwa fragmenty nie pozwoliły poznać odpowiedzi na pytanie, kim jest Wygnaniec, ale niesamowicie rozbudziły ciekawość wśród zgromadzonych. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że po zakończeniu spotkania do autorki po autograf ustawiła się niemała kolejka dzieci z książkami. Ale zanim do tego doszło autorka zaproponowała dzieciom kreatywną zabawę.

 

Czy trudno stworzyć magiczny świat fantasy?

Zabawa polegała na pracy w czterech grupach. Każda grupa miała za zadanie wykreować jedno z czterech królestw: Wiatru, Ognia, Ziemi i Wody. Królestwo musiało posiadać swój własny, niepowtarzalny herb, swoje losy i wyjątkowych bohaterów. Praca w grupach trwała kilkanaście minut, dzieci chętnie wzięły udział w tej zabawie, a potem z największym zaangażowaniem prezentowały publicznie efekty swojej pracy. Na początku zadanie nie wydawało się zbyt trudne, jednak po prezentacji dzieci przyznały, że miały nieco kłopotu z wykreowaniem swojego królestwa. Autorka była pod wielkim wrażeniem pomysłów, które się pojawiły podczas warsztatu i żartowała, że rośnie jej mocna konkurencja w Mielcu.

I to niestety był już jeden z ostatnich punktów spotkania – kolejne to autografy, miłe rozmowy i przytulania. Nie zabrakło również wspólnej sesji fotograficznej.

 

Dzięki udziałowi w takim spotkaniu dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, nabierają śmiałości i odwagi w prezentowaniu swoich opinii i zdań, uczą się, że Biblioteka to miejsce przyjazne, w którym zawsze coś ciekawego może się wydarzyć. Takie spotkania na wiele tygodni zapadają w pamięć, a najwspanialszą pamiątką spotkania jest autograf autora. Pani Roxana z olbrzymią cierpliwością i z jeszcze większym uśmiechem podpisywała  i swoją książkę i karteczki, które sama dzieciom przygotowała. Kartki były nieprzypadkowe – zawierały bowiem informacje o dotychczasowej działalności literackiej oraz zapowiedź najnowszej książki Geniusz, która ukaże się we wrześniu. Spotkanie z Roxaną Wojtas-Tabiś było od pierwszej do ostatnie chwili przygotowane z olbrzymim profesjonalizmem, a każda jego minuta skrupulatnie przemyślana. W spotkaniach uczestniczyło prawie 60 osób, a każda z nich wyszła bogatsza o wiedzę teoretyczną z zakresu literatury fantasy oraz wiedzę praktyczną związaną z własnymi próbami stworzenia rzeczywistości fantasy.

 

Tekst i foto: Jolanta Strycharz

 

 

Katalog Online

Kalendarz

poprzednim miesiącu wrzesień 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 35 1 2
week 36 3 4 5 6 7 8 9
week 37 10 11 12 13 14 15 16
week 38 17 18 19 20 21 22 23
week 39 24 25 26 27 28 29 30