Męskie czytanie w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej

poniedziałek, 06 czerwiec 2016

Tradycyjnie, jak co roku Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu aktywnie włączyła się w działania Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, mające na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Od 30 maja do 3 czerwca 2016 r. w siedzibie Wypożyczalni, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania pod hasłem Czytanie męska rzecz!dzieciom z okolicznych przedszkoli ich ulubione książeczki czytali wyjątkowi goście.

Inauguracją Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania było umieszczenie przed dzieci z PM 13 gr I kolorowego napisu promującego akcję pod przewodnictwem pierwszego zaproszonego gościa – Tomasza Łępy – redaktora Radia Leliwa. Pan Tomasz zaprezentował swój radiowy głos czytając przedszkolakom z PM 3 gr III i PM 13 gr I opowieści o Misiu Uszatku. Na zakończenie dzieci poznały tajniki pracy redaktora, a także sprawdziły swoje umiejętności udzielając wywiadu radiowego.

Drugiego dnia w ramach akcji z dziećmi z PM 6 gr 4 spotkał się mł. asp. Marek Opiela, pracujący na co dzień w Zespole Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Głośne czytanie książeczki z serii Mądra Mysz pt. Zuzia nie korzysta z pomocy nieznajomego było pretekstem do rozmowy profilaktycznej z dziećmi na temat niebezpieczeństwa, jakie może im grozić ze strony z pozoru miłych, ale nieznajomych osób.

Kolejnym gościem, który zechciał wziąć udział w akcji Czytanie męska rzecz! był Bartosz Kramarz – kierownik Działu Zespołów Artystycznych SCK w Mielcu, znany dzieciom również z wielu dziecięcych zabaw i koncertów organizowanych w naszym mieście. Dzieci z PM 4 gr IV doskonale bawiły się podczas wspólnego czytania Dokuczalskiej J. Fabickiej, będącej częścią nowej, edukacyjnej serii Poczytajki Pomagajki. Po czytaniu dzieci mogły porozmawiać z gościem na temat jego pracy z młodymi artystami.

Czwartkowy poranek rozpoczął się od akcentu sportowego. Naszą Wypożyczalnię odwiedził prezes AP PIŁKARSKIE NADZIEJE Mielec, piłkarz – Jacek Cyganowski. Spotkanie zdominowały oczywiście rozmowy na temat piłki nożnej i uwielbianych przez dzieci piłkarzy reprezentacji Polski. Pan Jacek przeczytał przedszkolakom z PM 12 gr IV wesołą opowieść W. Drabika pt. BIAŁO – czarno – CZERWONI, czyli Polska Gola! oraz historię młodego Piłkarza Tolka. Wizyta naszego gościa była pretekstem do zachęcenia
i zmobilizowania naszych młodych czytelników do podjęcia aktywności sportowej. Liczymy na to, że kiedyś i o nich poczytamy w książkach tak jak o „Lewym” – wybitnym piłkarzu.

Chociaż nigdzie nie dostrzeżono pożaru w czwartkowe południe przed budynkiem Biblioteki pojawił się czerwony samochód straży pożarnej. Biblioteczne zbiory były na szczęście bezpieczne – to przyjechał do nas kolejny uczestnik czytelniczej akcji st. kpt. Łukasz Kapinos z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu! W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania wraz z przedszkolakami PM 12 gr III próbował rozszyfrować Tajemnicę pożarów ukrytą w jednej z części serii Biura Detektywistycznego Lassego i Mai. Gdy już udało się dowiedzieć, kto jest sprawcą serii podpaleń nasz gość opowiadał o tym, jak wygląda praca strażaka w naszym mieście.

Ogólnopolski Tydzień Czytania zakończyło spotkanie dzieci z PM 13 gr II z ppor. Maciejem Staroniem – żołnierzem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu. „Męskie czytanie” zostało tego dnia wyraźnie podkreślone przeczytanym przez naszego niecodziennego gościa opowiadaniem Czołgi kontra czarodziejki z książki Moje prawa-ważna sprawa A. Czerwińskiej-Rydel. Wizytę Pana Macieja zakończyła rozmowa z przedszkolakami, zarówno o trudnej pracy żołnierza jak i o zbrojnych konfliktach dorosłych, w których cierpią niewinne dzieci, które zamiast plecaków z książkami noszą na swoich barkach ciężkie karabiny.

Bibliotekarze Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu serdecznie dziękują wszystkim wyjątkowym gościom, którzy zechcieli włączyć się do kampanii Czytanie męska rzecz! Z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, w której na pewno nasza Wypożyczalnia weźmie aktywny udział.

Tekst i foto: Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej

poprzednim miesiącu marzec 2017 następnym miesiącu