Informacje - o tym się mówi

Narodowe Czytanie 2019

Za nami kolejna już, ósma edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczna impreza plenerowa...

Biblioteka - zamknięcie

Biblioteka przy ul. Pułaskiego 2A Wypożyczalnia dla DorosłychCzytelnia Główna od 16 września 2019 r....

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu - wydarzenia

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza na wydarzenia przygotowane z okazji 80....

Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej - nieczynna

Od 1 sierpnia 2019 r. Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej przy ul. Biernackiego 6  NIECZYNNA   Zapraszamy...

Informacja - otwarcie Filii nr 6

  Prace remontowe w Filii nr 6 przy ul. Tańskiego 4a zostały zakończone.   Zapraszamy...

Seniorzy na drodze - spotkanie edukacyjne

Spotkanie Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie odbędzie się 9 lipca...

informacja - Filia nr 6

Czytelnikom Filii nr 6 przy ul. Tańskiego 4a automatycznie przedłużono termin zwrotu książek do dnia...

Wakacyjne godziny pracy biblioteki

Godziny pracy Biblioteki w okresie wakacyjnym

Ogólnopolski Tydzień Czytanie Dzieciom

Sportowcy czytają dzieciom   W dniach 1-9 czerwca 2019 r. obchodzony był Ogólnopolski Tydzień...

Spotkanie – Filia nr 4

Mikrus w Bibliotece   Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom przypadającego w dniach 1-9 czerwca...Lotnicze wspomnienia nagrodzone

piątek, 16 październik 2015

Laureaci i uczestnicy konkursu Lotnicze wspomnienia moich najbliższych otrzymali już nagrody i wyróżnienia. W konkursie wzięli udział uczniowie V i VI klas szkół podstawowych z Mielca, Chorzelowa i Huciny.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej 14 października 2015 roku odbyło się uroczyste rozdanie laurów.

Uroczystość prowadziła Jolanta Strycharz – instruktorka w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK  i Zbigniew Wicherski – prezes Klubu Miłośników Lotnictwa przy TMZM w Mielcu.

 

Podobnie jak w ubiegłych latach w konkursie wzięli udział uczniowie klas V i VI szkół podstawowych z Mielca i powiatu mieleckiego.

Anna Muryjas odczytując protokół jury, podkreśliła na jakie cechy pracy konkursowej członkowie jury zwracali szczególna uwagę: styl, pomysłowe  ujęcie tematu, zgodność prac z tematem konkursu, warstwę dokumentalną w postaci fotografii, kserokopii dokumentów, swobodę przekazywania relacji osób trzecich, wrażliwość w wysłuchaniu opowieści starszego pokolenia oraz różnorodność form (relacja, opowieść rodzinna, wywiad, wiersz). Jolanta Strycharz pochwaliła wszystkich uczestników. – Jestem dumna, że mamy taką młodzież – wrażliwą i utalentowaną. Ten konkurs to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy o miejscu, w którym żyjecie i mieszkacie – powiedziała.

 

Maciek zwiedzi Brukselę

Niekwestionowane pierwsze miejsce przypadło w udziale Maciejowi Soi, który wyznał, że przy pisaniu pracy otrzymał wsparcie rodziny. Pomysł wybrania człowieka, który opowiedział o swojej pracy w WSK podsunęła mu ciocia. Jury podkreślało, jak świetna była praca Maćka, który na koniec przeczytał jej fragment. Maciej Soja zebrał od wszystkich najwyższe noty i otrzymał 30 pkt. W nagrodę, której fundatorem jest poseł do parlamentu europejskiego Pan Tomasz Poręba, Maciek poleci do Brukseli (wraz z opiekunem) na kilkudniową wycieczkę. Gratulacje od europosła przekazała mu asystentka posła, Joanna Duszkiewicz.   

 

Za ciekawość świata

II miejsce zajęły: Małgorzata Groele oraz  Martyna Gaj, a III miejsce – Emilia Wyzina. Wyróżnienia otrzymali: Paula Barnaś, Aleksandra Gołąb, Maja Kokot, Monika Początek, Krzysztof Pazdro, Oliwia Ryniewicz, Mikołaj Maksoń, Agnieszka Skrzypczak, Aleksandra Giszter i Maria Kruczek.

Organizatorzy podziękowali serdecznie również tym uczestnikom, którzy próbowali swoich sił w konkursie, ale nie otrzymali żadnych laurów: Marice Buczek, Emilii Forczek, Rafałowi Duszkiewiczowi, Marcinowi Rokoszowi, Julicie Mieszkowicz i Wiktorii Jackowskiej.

Młodzież zbierała gratulacje od gości, którzy chwalili ciekawość świata i pracę, jaką uczestnicy musieli włożyć, aby wziąć udział w konkursie. Fundatorami nagród oprócz Tomasza Poręby byli: PZL-Mielec i Miejska Biblioteka Publiczna.

Joanna Rębisz Członek Zarządu Powiatu Mieleckiego złożyła uczestnikom i organizatorom konkursu gratulacje za dokumentowanie i promowanie lotniczych tradycji Mielca oraz zakupiła dla uczestników słodki poczęstunek.
- Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję ciekawych prac bogatych w unikatową dokumentację literacką i fotograficzną, przedstawiającą ciekawe wydarzenia z życia osób mających duży wkład w rozwój przemysłu lotniczego w Mielcu. Czas odbiera nam to co jest cenne, zabiera osoby, wspomnienia. Co mamy przelane na papier jest trwałe, wieczne, to co napisaliście będą czytać następne pokolenia. Gratuluję talentu literackiego oraz sposobu promowania lokalnych tradycji lotniczych - powiedziała Joanna Rębisz.


Zbigniew Wicherski zapowiedział, że kolejny konkurs zostanie ogłoszony już w styczniu 2016 roku. Było zaproszenie do Miejskiej Biblioteki Publicznej od Jolanty Strycharz, która podkreślała, że być może lokal MBP nie jest zachęcający, ale za to księgozbiór należy do jednych z najlepszych w województwie podkarpackim.

 

A wśród publiczności…

Oprócz bohaterów konkursu, którzy zjawili się na uroczystości, gośćmi imprezy byli przedstawiciele organizacji pozarządowych promujących tradycje lotnicze w Mielcu: Kazimierz Szaniawski z PROMLOT-u i Janusz Chojecki - prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, Józef Roguz – miłośnik lotnictwa i pomysłodawca konkursu, Zbigniew Wicherski z Klubu Miłośników Lotnictwa przy TMZM. Patronat honorowy od pierwszej edycji objął nad konkursem prezes zarządu Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu  – Janusz Zakręcki.

Prace oceniało jury w składzie: Krystyna Haptaś, Anna Muryjas, Teresa Pyzik, Elżbieta Szumska, Józef Roguz, Zbigniew Wicherski.

Organizatorami konkursu literackiego Lotnicze wspomnienia moich najbliższych są Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu oraz Klub Miłośników Lotnictwa przy TMZM w Mielcu. Warto nadmienić, że była to już czwarta edycja konkursu kierowanego do młodych mielczan.

Tekst i foto: MR i ESa

Katalog Online