Nocą w Bibliotece…

poniedziałek, 21 wrzesień 2015

Sobotnie popołudnie, wieczór i noc upłynęły w Filii nr 4 i Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mickiewicza 2 pod znakiem bajek, baśni, wierszy, konkursów plastycznych, rodzinnych zabaw oraz prezentacji artystycznych, rozmów i wspomnień. Atrakcyjny program i niekonwencjonalna propozycja skierowana do czytelników wpłynęły na to, że w sobotę 19 września 2015 roku Biblioteka i otoczenie wokół Biblioteki wypełniły się po brzegi barwnym tłumem dzieci, które niemal wszystkie były przebrane za bajkowe postaci. Kot w butach, królewna Śnieżka, Barbie, piraci, rycerze, zwierzątka, Król Maciuś I, Pippi Langstrumpf , czarodzieje, czarownice, Indianki, porcelanowe chińskie laleczki, myszki oraz wiele, wiele innych bajkowych bohaterów sprawnie utworzyli barwny szyk i w towarzystwie harcerzy, rodziców i bibliotekarek barwny korowód wyruszył na podbój mieleckiej Starówki.

Trzeba przyznać, że wśród przechodniów wzbudził wielkie zainteresowanie i zaciekawienie. Najciekawsze było to, że jeszcze w trakcie przemarszu przez Rynek dołączali się kolejni bajkowi bohaterowie. Przemarsz przez Rynek zakończył się długą sesja zdjęciową pod mieleckim Gryfem. Wszystkie dzieci z największą radością pozowały do zdjęć.

Niezwykle trudno było wybrać najciekawsze przebranie, dlatego wszystkie dzieci biorące udział w zabawie otrzymały biblioteczne upominki. Ale to już miało miejsce na parkingu obok Biblioteki, gdzie również odbył się rodzinny turniej malowania bajkowych postaci kolorową kredą po chodnikowych płytkach. Rodzice, dzieci, a nawet babcie z największym zaangażowaniem malowali chatkę z piernika, Jasia i Małgosie, piratów z siedmiu mórz, królewny, księżniczki, koty w butach, słowika z baśni H. Ch. Andersena i co tylko wyobraźnia podpowiedziała. I w tym turniej także nikt nie został bez nagrody. Wartościowsze otrzymali oczywiście ci, którzy rodzinnie wzięli udział w konkursie.

Kolejna część zabawy odbywała się już w siedzibie Biblioteki – były to prezentacje Grupy Wokalno-instrumentalnej z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” 1893, literackie zabawy ze znanymi wierszami, a także wspólne zabawy przy muzyce. Moc atrakcji oraz proponowane zabawy spowodował, że czas przeznaczony dla najmłodszych szybko upłynął i nawet nie wiadomo kiedy na bibliotecznym zegarze wybiła godzina 20.00. Z wielkim ociąganiem dzieci pożegnały się z Bibliotekarkami, które przygotowały Noc w Bibliotece: Emilią Żola, Joanną Prokop-Juszczak, Ireną Augustynowicz, Lucyną Tomanek, Krystyną Szmigielską przy wsparciu Ewy Salamagi, Zofii Zygmunt, Jolanty Strycharz i Barbary Krzak. Wielkie podziękowania kierowane są do Pani Jolanty Dudzik  za przygotowanie młodzieży, wyszukanie piosenek i poprowadzenie zabaw ruchowych.

Po krótkiej przerwie i przearanżowaniu pomieszczenia Biblioteki rozpoczęła się część dla dorosłych – w założeniu Bibliotekarek pomysłodawczyń nocnego spotkania w Bibliotece motywem przewodnim była miłość w literaturze, miłość do Ojczyzny, miłość do książek.

Ta część spotkania rozpoczęła się od znanej każdemu sceny balkonowej z „Romea i Julii”, a później nastąpiły prezentacje laureatów czterech edycji konkursu powiatowego Barwy mojej Ojczyzny, którego współorganizatorem jest Filia nr 4. Prezentacje były przeplatane rozmowami związanymi ze wspomnieniami gości z Biblioteki, anegdotami z pracy Bibliotekarza, dowcipami o książkach i bibliotekarkach, a nawet pojawiły się stare z lat 70-tych ubiegłego wieku wytyczne dotyczące organizowania działań propagandowych w lokalach bibliotecznych – ta część była nawiązaniem do projektu Samorządowego Centrum Kultury realizowanego pod hasłem Jeden dzień z życia miasta: portret miasta dekady sukcesu.

Okazało się, że atmosfera w Bibliotece sprzyjała rozmowom, czas upływał niepostrzeżenie, a goście  chętnie zabierali głos w dyskusjach. Prezentacje w wykonaniu młodzieży spotkały się z ciepłym przyjęciem, a nocne spotkanie w Bibliotece zakończyło się harcerską piosenką w wykonaniu harcerzy – przyjaciół Biblioteki. Kilka osób obecnych na spotkaniu przypomniało sobie swoje harcerskie czasy i z nostalgią wysłuchali krótkiego koncertu.

Nocy z Biblioteką towarzyszyła okolicznościowa wystawa fotograficzna Jak cenne są wspomnienia oraz wystawa bibliotecznych kronik. Wystawy cały czas można oglądać w godzinach udostępniania zbiorów w Bibliotece przy ul. Mickiewicza 2.

Sobotnia akcja, której przygotowanie wymagało wysiłku i współpracy wielu osób pokazało, że jest niesamowity odzew na tego typu propozycje i nasi Czytelnicy z wielką chęcią angażują się w niekonwencjonalne propozycje spędzenia swojego wolnego czasu w Bibliotece, z Biblioteką i wokół Biblioteki.  

Tekst: J. Strycharz

Foto: Biblioteka

Przegląd zdjęć, czyli co się działo podczas "Nocy w bibliotece"


Parada postaci bajkowych
Pod mieleckim Gryfem 
Jak powstawała Lokomotywa - wg tekstu Juliana Tuwima
Tanecznie 


Katalog Online