Lekcja hiszpańskiego i drzewo marzeń w Tygodniu Bibliotek

środa, 20 maj 2015

W środę 13.05.2015 r. w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Miejskiej Biblioteki  Publicznej odbyła się lekcja biblioteczna przeprowadzona przez panią Agatę Kołacz, lektorkę języka hiszpańskiego ze szkoły Cambridge For You. Pani Agata rozpoczęła zajęcia z drugoklasistami ze Szkoły Podstawowej Nr 3 od nauki prostych słów po hiszpańsku.

Potem dzieci uczyły się tańczyć paso doble. Taniec ten zwany podwójnym krokiem przypomina walkę na arenie torreadorów z bykami. Partner występuje w roli torreadora, a partnerka odgrywa rolę byka lub cienia matadora. Paso doble to dynamiczny taniec wykonywany do muzyki przypominającej rytm marszu. Taniec jest niezwykle widowiskowy.

Lektorka mówiła nie tylko o tańcu ale i o kulturze Hiszpanii. Drugoklasiści byli bardzo zadowoleni z zajęć. Dzięki współpracy Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej ze Szkołą Językową Cambridge For You dzieci z różnych szkół i przedszkoli mieleckich mogły uczestniczyć nieodpłatnie w lekcjach tematycznych w języku hiszpańskim i angielskim.

Gośćmi w tym dniu były także przedszkolaki z Partyni. Trzydzieścioro dzieci w wieku od 2 do 6 lat uczestniczyło w lekcji pt. Drzewo marzeń. Panie bibliotekarki Krystyna Haptaś i Anna Muryjas powitały dzieci iskierką radości (uściskiem dłoni), którą przekazały maluchom z uśmiechem na twarzy.

Wiersz Juliana Tuwima pt. Dyzio marzyciel posłużył do rozmów i odpowiedzi na zadawane pytania np. : Czym jest marzenie? Jakie marzenia miał Dyzio? Jaki marzenia mają dzieci? Czy warto mieć marzenia?

Następnie dzieci brały udział w zabawie  Kuferek marzeń. Maluchy z zamkniętymi  oczami wyjmowały ze specjalnego pudełka różne przedmioty i określały do czego służą. Uczestnicy lekcji śpiewali i tańczyki przy wtórze piosenki Moja fantazja. Po piosence dzieci wymyślały marzenia, które chciałyby spełnić. Potem po kolei przyklejały kolorowe pomponiki symbolizujące właśnie te marzenia na drzewie marzeń wykonanym przez panie bibliotekarki. Drzewko można obejrzeć w Wypożyczalni Literatury dziecięcej i Młodzieżowej przy ul. Kusocińskiego 2.

Spotkania zakończyły się rozdaniem drobnych upominków i wielkich uśmiechów dla wszystkich uczestników. I po raz kolejny dzieci przekonały się, że Biblioteka to magiczne miejsce, w którym spełniają się marzenia, nawet te o nauce paso doble.

Tekst i foto: Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej