Dzień dla Rodziny w Tygodniu Bibliotek

środa, 20 maj 2015

15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny. Po raz pierwszy program na spędzenie dnia z najbliższymi w Bibliotece zaproponowała Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Tak się złożyło, że Dzień dla Rodziny zamykał obchody Tygodnia Bibliotek w Wypożyczalni. Piątkowe spotkanie rozpoczęło się od lekcji bibliotecznej dla 3-latków z PM nr 13.Najmłodsi czytelnicy mogli pokrótce zapoznać się z zasadami korzystania  ze zbiorów biblioteki, dbania o książki oraz zobaczyć nowości książkowe.

Dzieci wysłuchały opowiadania o Kaczorku Głodomorku Katarzyny Campbell, który jak sam tytuł mówi, był wiecznie głodny i podjadał jedzenie kolegom i koleżankom z podwórka. Niestety na koniec rozbolał go brzuszek bo mydła spory zjadł okruszek i zamiast „kwakać” puszczał bańki dziobem. Od tej pory łakomczuszek  już jedzenia nie podkradał i to co kaczki jadał. Następnie dzieci zostały zaproszone do przyklejania swojej kolorowej kuleczki-marzenia na drzewie marzeń, które już wcześniej zaczęły ozdabiać swoimi marzeniami  dzieci z Partyni.

Z kolei od 11:00 do 14:00 dzieci miały możliwość wysłuchania różnych opowiadań Renaty Piątkowskiej, Danuty Gellner oraz najbardziej popularnych baśni czytanych przez panie bibliotekarki Jolantę Tyrpę, Agatę Trelę i Małgorzatę Wardzińską pracujące na co dzień w innych agendach mieleckiej Biblioteki.

Po południu z kolei dzieci z paniami bibliotekarkami  wyklejały wazon z kwiatami dla swoich Rodziców z okazji zbliżającego się ich święta. Można go podziwiać na wystawie w WLDiM przy ulicy Kusocińskiego. Każdy przychodzący do Biblioteki czytelnik mógł w tym dniu przykleić kuleczkę-marzenie na drzewie marzeń.

Dzieci miały możliwość poznania toru recyklingowo-sensorycznego, którego istotą jest wykorzystanie już kiedyś użytych przedmiotów, połączenia odpadów w celu integrowania u dzieci różnych zmysłów: słuchu, wzroku, węchu, dotyku i smaku.

I tak oto z wycinanych kartonów papieru powstawały kotki, świnki ozdabiane różnymi skrawkami materiałów, waty, guzików, nakrętek, ziarenek: grochu, fasoli, ryżu, maku, kaszy jaglanej. Przy okazji tej twórczej pracy pozwalającej puścić wodze fantazji, dzieci miały możliwość podotykać, pooglądać, spróbować, powąchać , a nawet pochodzić bosymi stópkami po używanych materiałach. Dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i rodziców, którzy przyszli w tym dniu ze swoimi pociechami do Biblioteki cieszył się konkurs zaplatania warkocza z jednobarwnej tkaniny. Na zwycięzców czekały ciekawe nagrody.

Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji promującej Tydzień Bibliotek  Wybieram bibliotekę Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej przy ulicy Kusocińskiego 2 okazała się miejscem interesujących spotkań, imprez kulturalnych i inspirujących przedsięwzięć. Zadowoleni i obdarowani drobnymi upominkami czytelnicy wyrazili chęć uczestnictwa w podobnych spotkaniach.

Tekst i foto: Wypożyczalnia Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej