W Bibliotece odkryjesz co naprawdę potrafisz!

piątek, 15 maj 2015

Biblioteka to miejsce przenikania się literatury, sztuki, edukacji, kultury oraz miejsce, gdzie w szczególny sposób akcentuje się różnorodne rocznice. W związku z tym, że rok 2015 jest obchodzony jako Rok Polskiego Teatru Publicznego oraz z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek  - Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu zaproponowała młodym Czytelnikom udział w atrakcyjnych warsztatach literacko-plastycznych. Warsztaty poprowadziła mielczanka, obecnie mieszkająca poza naszym miastem, ale czująca doń olbrzymi sentyment, Natalia Talarek. Natalia jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Wydziału Grafiki i Malarstwa i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, gdzie ukończyła studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego. Współpracowała z łódzkimi wydawcami książek dla dzieci i młodzieży, m.in. z Akapit Press i Literaturą, tworząc projekty graficzne książek i ilustracji. W Mielcu  postanowiła przybliżyć tajniki wykonywania kukiełek-pacynek z tego, co kto ma pod ręką oraz masek z użyciem bandaża gipsowego.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały pacynki. Wcześniej Pani Natalia przygotowała styropianowe kulki-głowy, uszyła koszuli. Za pomocą filcu, włóczki, skrawków materiałów, cekinów oraz innych elementów ozdobnych dzieci wyczarowały bajkowe postacie: pojawiały się wróżki, księżniczki, postacie z filmów dla dzieci, babcie, dziadkowie, smoki, dinozaury i… wiele jeszcze innych ciekawych książkowych bohaterów. W wyczarowywaniu pacynek jedynym ograniczeniem była tylko dziecięca wyobraźnia. Zajęcia warsztatowe polegające na wykonywaniu pacynek odbyły się w Filii nr 6 Oddział dla Dzieci przy ul. Tańskiego 4a oraz w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej przy ul. Kusocińskiego 2.

Kolejne zajęcia, które poprowadziła Pani Natalia Talarek w Filii nr 7 przy ul. Zygmuntowskiej 14, wzbudziły bardzo wiele emocji i okazały się niezwykle atrakcyjne. Dzieciom, które przyszły na warsztaty Pani Natalia zaproponowała ozdabianie masek wykonanych z użyciem bandaża gipsowego. Wiadomo – na początku w teatrach antycznych aktorzy występowali ukryci za maskami. Podczas warsztatów dzieci otrzymane czyste, białe maski ozdabiały farbami, malowały rzęsy, policzki, usta. Następnie należało odczekać aż maska wyschnie i po chwili przy maskach zaczęły pojawiać się bibułowe włosy, wąsy, brody, warkocze. Niektóre z masek przypominały te znane z filmów o Afryce, ale pojawiały się też buzie wróżek, królewny, żołnierza, współczesnych bohaterów kultury masowej.

Dzięki takim zajęciom dzieci nauczyły się przede wszystkim, że cierpliwość jest wielką zaletą – aby powstała ładna, staranna praca należy w nią włożyć dużo serca i cierpliwości. I przede wszystkim należy spokojnie poczekać, aż wszystko odpowiednio się utrwali i wyschnie.

Prace, które wykonały dzieci w czasie warsztatów z Natalią Talarek zostały zabrane do domów i niestety nie możemy ich wyeksponować w naszych Bibliotekach. Pozostają tylko pamiątkowe zdjęcia i dobre emocje, które przekazywała Natalia Talarek uczestnikom warsztatów.

Tekst: J. Strycharz