„Wolne Lektury” w katalogu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu

wtorek, 03 luty 2015

Na początku 2015 r. uruchomiono dodatkowe usługi dla użytkowników korzystających z zasobów informacyjnych mieleckiej biblioteki.

W katalogu Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaimplementowano protokół WebAPI dający możliwości współpracy katalogu on-line z różnymi aplikacjami, które wykorzystują współczesne bazy danych udostępnione w sieci.

Technologię tę stosuje internetowa biblioteka o nazwie „Wolne Lektury”, prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska.

Kolekcja „Wolnych Lektur” została udostępniona poprzez katalog bibliotecznego on-line MBP SCK w Mielcu. Informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść „Wolnych Lektur” pozostała nienaruszona, aby nie naruszyć obowiązkowego prawa własności danych.

Po więcej informacji kliknij w Więcej na dole artykułu

Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę NarodowąBibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej.

W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i które zostały udostępnione w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m. in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.

Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Chłopi” Reymonta, uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w MBP i filiach, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej.

Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników (.epub, .mobi) lub jako PDF.

Jeżeli dostępna jest wersja audio - pojawia się symbol nutki - możliwe jest jest odsłuchanie (grafiki nr 1 i 2 w Galerii)

Cały zasób „Wolnych lektur” można odszukać wpisując w „tytuł serii” hasło wolne lektury (Grafika nr 3 w Galerii)

Strona domowa utworu – przenosi na stronę www.wolnelektury.pl

poprzednim miesiącu październik 2019 następnym miesiącu